Inauguracja Roku Akademickiego UTW 2016/2017. Koncerty: Oktawa i Janusz Zbiegieł. Stara Iwiczna (09-10-2016)

W niedzielę, 9.10.2016 r. godz. 17.00 odbyło się Uroczyste Rozpoczęcie Roku Akademickiego w UTW. Zaprosiliśmy na Koncert Teatru Piosenki Francuskiej, wystąpił Janusz Zbiegieł pod opieką art. Krystyny Jandy, a przed nim wystąpi Chór UTW OKTAWA pod kier. Magdaleny Świderek. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie GOK Lesznowola, przy ul. Nowej 6 w Starej Iwicznej.

Studentów Uniwersytetu Trzeciego Wiekum jak i przybyłych gości gorąco powitała Koordynator UTW, p. Joanna Zielińska. Studentów zaszczycili tego wieczoru swą obecnością p. Elżbieta Obłuska - Skarbnik Gminy Lesznowola oraz p. Ryszard Marian Dusza - Zastępca Przewodniczącej Rady Gminy, składając im w imieniu p. Marii Jolanty Batyckiej Wąsik - Wójt Gminy Lesznowola oraz w imieniu Rady Gminy najserdeczniejsze życzenia. Byli z nami też radni: p. Wiesława Komorowska, p. Jerzy Wiśniewski i p. Krzysztof Klimaszewski. Życzenia złożyła studentom także p. Jolanta Walentyna Sobolewska - Dyrektor GOK Lesznowola, dziękując z przyjemnością wraz z p. Joanną Zielińską przedstawicielom Gminy Lesznowola za nieustającą opiekę finansową i serdeczną życzliwość, dzięki którym działania na rzecz seniorów wciąż mogą się rozwijać.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lesznowoli działa od 2006 r. Skupia wielu studentów pragnących poszerzać swoją wiedzę, rozwijając umiejętności i zdolności, a także czynnie dbać o swoją sprawność fizyczną. Wszystkim znany jest także Chór UTW OKTAWA pod kier. p. Magdaleny Świderek. Chór wykonał kilka pieśni, a występ rozpoczął radośnie odśpiewanym "Gaudeamus" - można posłuchać tutaj

Chór OKTAWA, działający pod skrzydłami GOK Lesznowola jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Istnieje od 2007 r. Tradycją już się stało, iż podczas corocznej uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego UTW panie pierwsze wykonują występ, a potem odbywa się koncert artystycznego gościa. Teraz nie było inaczej.

Naszym gościem specjalnym był Janusz Zbiegieł z Teatru Piosenki Francuskiej pod opieką artystyczną Krystyny Jandy. Zabrał nas w muzyczną podróż po pięknych, paryskich uliczkach. Piękny głos śpiewaka, niezwykle przejmujące recytacje listów Brela do żony i aktorskie wykonanie muzyczno-słownego spektaklu przyprawiały o dreszcze emocji. Ogromne wzruszenie publiczności przejawiło się nie tylko w wielkich brawach i gratulacjach po wykonanym koncercie, ale i po sposobie przeżywania każdego z wysłuchanych utworów. Studenci UTW, jak i przybyli goście, chłonęli muzykę wprost w serce. Niektórzy przymykali oczy, a na ich twarzach rysowały się zachwyt i głębia przeżywanych uczuć.

Warto obejrzeć powyższy reportaż, by zobaczyć, co zadziało się w niedzielę w GOK Lesznowola. Było nam miło gościć znakomitego artystę z pięknym, francuskim repertuarem. Janusz Zbiegieł zaśpiewał tuż po występie naszego Chóru Oktawa.

"Janusz Zbiegieł związany jest z teatrami we Francji i “Internationales Theater” we Frankfurcie oraz z krakowskim Teatrem Piosenki Francuskiej. Artysta reprezentował Norberta Chiche na targach MIDEM w Cannes, oraz zajął drugie miejsce w walce o Bursztynowego Słowika w Sopocie. Największą i najgłębszą fascynacją, którą zaszczepiła artyście Alice Dona, właścicielka "Conservatoire Mobel" w Paryżu, pozostało do dziś zauroczenie osobowością i twórczością Brela. Spektakl śpiewany w języku francuskim „Brel raz jeszcze”, wsparty listami artysty do jego żony, cieszy się zasłużoną popularnością u widzów oraz znakomitymi recenzjami, zarówno w prasie polskiej jak i zagranicznej."

Relacja z wydarzenia:

9 października 2016 roku w świetlicy GOK w Starej Iwicznej odbyła się Inauguracja kolejnego roku akademickiego. Mimo, iż studenci rozpoczęli już spotkania i odbyły się już pierwsze wykłady wszyscy, licznie przybyli studenci i sympatycy UTW, wyglądali na bardzo stęsknionych regularnych spotkań w gokowskich świetlicach. Niedzielni goście promienieli radością i serdecznością. Widać było, że podczas przerwy letniej brać studencka naprawdę zatęskniła za spotkaniami uniwersyteckimi.

W tak miłej atmosferze odbyły się oficjalne obchody rozpoczęcia kolejnego roku akademickiego. Po powitaniach i serdecznościach wymienionych przez sympatyzujące z UTW władze gminy na scenie zagościł Chór Oktawa. Panie pod kierownictwem maestro Magdaleny Świderek zaśpiewały Gaudeamus oraz dały krótki koncert. Repertuar wybrany na ten uroczysty dzień jak co roku był na wysokim poziomie. Panie podnoszą sobie wysoko poprzeczkę dlatego też niemal przez całe wakacje odbywały się próby co zaowocowało znakomitym efektem. Po gromkich brawach, dla lesznowolskiej publiczności wystąpił aktor, założyciel Krakowskiego Teatru Piosenki Francuskiej, Janusz Zbiegieł. Ta piękna i bardzo nostalgiczna podróż do kraju najwybitniejszych mistrzów pióra, pędzla, akordeonu czy porannego rogalika sprawiła, że na kilkadziesiąt minut cała publiczność rozpłynęła się w romantyczno-dramatycznym nastroju listów Jacques’a Brel’a do ukochanej żony. Piosenki przeplatane intymnymi wyznaniami pełne nadziei i miłości na długo pozostaną w naszych wspomnieniach. Artysta tak żarliwie wykonujący tego typu sztukę zaskarbia sobie nie tylko wielki szacunek, podziw ale także serca wrażliwych kobiet. Po koncercie rozległy się gromkie brawa, a szarmancki artysta pokłonił się publiczności by po chwili zniknąć w garderobie.

Mamy nadzieję, że ten spektakl to początek pięknego roku akademickiego. Wszystkich chętnych do dołączenia w nasze szeregi gorąco zapraszam.

Joanna Zielińska
koordynator UTW