Inauguracja Roku Akademickiego UTW 2017/2018 (08-10-2017)

8.10.2017 r. godz. 18.00 - Uroczysta Inauguracja Nowego Roku Akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Oprawa muzyczna: Chór OKTAWA i oraz Zespół Wokalno-Aktorski "Sonanto". Miejsce: Siedziba GOK Lesznowola w Starej Iwicznej przy ul. Nowej 6.

Więcej informacji o artystach:

Chór UTW OKTAWA

Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku OKTAWA pod kier. Magdaleny Świderek, działający pod skrzydłami GOK Lesznowola jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Istnieje od 2007 r.

Zespół Wokalno-Aktorski "Sonanto"

Zespół wokalno-aktorski „Sonanto” powstał w Warszawie w 2012 r. – obecnie tworzy go kilkunastu wokalistów oraz instrumentalistów. Wykonawcami naszego zespołu są absolwenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Wydziału Wokalno-Estradowego ZSPM im. Fryderyka Chopina w Warszawie czy Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej – wśród nich aktorzy teatrów muzycznych a także profesjonalni instrumentaliści.

W repertuarze zespołu znajduje się obecnie 15 programów koncertowych – są to zarówno propozycje o charakterze rozrywkowym (takie jak choćby cykl trzech koncertów pt. „Z polską piosenką rozrywkową przez XX w.) jak i o charakterze rocznicowo-historycznym. Zespół występuje zarówno w salach koncertowych jak i na dużych imprezach plenerowych – tak w Polsce jak i zagranicą.

***********************************************************************************************************

Relacja z wydarzenia:

Nieubłagalnie lato minęło i nastała jesień. Czy będzie piękna bo słoneczna? Mało kto w to wierzy. Pochmurne niebo walczy ze słabymi promieniami  bezskutecznie próbującymi przedrzeć się przez stalową zasłonę. Z uśmiechem wspominamy czerwcowe zakończenie roku akademickiego. Jak w hinduskim filmie pt: Czasem słońce czasem deszcz” ów dzień był bogaty w niespodzianki meteorologiczne. Nie zabrakło nam ani upalnej spiekoty, porywistego wiatru łamiącego gałęzie oraz ulewy zamieniającej ulice w rwące potoki. Tego dnia roześmiani i szczęśliwi z osiągnięcia wybitnych wyników w nauce śpiewaliśmy na statku „Idzie dysc” za nic mając chwilowy chłód. Tęcza, którą dane nam było podziwiać przyniosła masę radości i poczucie, że jeszcze wiele ciepłych dni przed nami.

Dziś, gdy rozpoczęliśmy oficjalnie kolejny rok akademicki wiemy, że bez względu na aurę za oknem u nas, w szeregach Lesznowoskiego UTW zawsze jest ciepło. Gorące serca pełne serdeczności i dobrej energii to kwintesencja braci studenckiej i paliwo, którym rozgrzewamy się wzajemnie.

Kiedy 8 października w świetlicy GOK w Starej Iwicznej spotkaliśmy się by uroczyście zainaugurować kolejny rok pełen wykładów wszyscy goście byli bardzo podekscytowani faktem, iż mogą się po wakacyjnej przerwie spotkać. Niektórzy nie kryli wzruszenia inni nie szczędzili komplementów. Jak zawsze panowała rodzinna i serdeczna atmosfera. Nim rozpoczęła się część artystyczna w imieniu pani wójt Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik głos zabrała przewodnicząca Rady Gminy pani Bożenna Korlak, życząc zebranym radości z przygody, którą są studia na UTW. Tradycją stało się, iż szanowni goście, reprezentujący lokalny samorząd, wspierają naszych seniorów nie tylko uczestnicząc w wydarzeniach im dedykowanym, ale również pamiętając o najstarszych mieszkańcach gminy w swojej codziennej pracy. Zdając sobie z tego sprawę szczególnie podziękowania złożono radnej pani Wiesławie Komorowskiej, która przyczyniła się do powstania UTW w Magdalence oraz pani Elżbiecie Obłuskiej, dzięki której znalazły się na ten cel fundusze. Obecny na inauguracji UTW radny pan Krzysztof Klimaszewski wyraził swoje uznanie i podziw dla studentów, zdobywających wiedzę na wtorkowych i czwartkowych wykładach. Po oficjalnej części nadszedł moment na koncert chóru Oktawa, który pod troskliwym okiem pani Magdaleny Świderek ćwiczy co poniedziałek w świetlicy GOK Lesznowola w Magdalence. Panie w znakomitej formie wykonały wiele utworów, jednak pierwszy był klasyczny Gaudeamus w wersji „na wesoło”. Wśród licznych pieśni była japońska „Sakura” dedykowana tegorocznemu nobliście.

Po występie Oktawy dyrektor GOK Lesznowola pani Jolanta Walentyna Sobolewska zachęciła zebranych gości, by przełamując lęk, wstąpili w szeregi chóru. Wszyscy jednak wiemy, że sam talent nie wystarczy, a członkostwo w zespole wymaga poświęcenia i ciężkiej pracy, co jednak bardzo procentuje podczas występów. Kolejnym punktem programu był koncert niespodzianka. Kiedy na scenę weszli artyści z zespołu Sonanto  zapewne każdy z gości pomyślał, że wspaniały darem jest talent wokalny i umiejętność występowania na scenie. Artyści w niesamowity sposób porwali publiczność w podróż w czasie i przestrzeni. Na krótką chwilę świat zawirował, a świetlica znalazła się w cudownych latach 20-tych i 30-tych. Przystojny wokalista i pełna seksapilu artystka rozkołysali publiczność. Momentami wszyscy śpiewaliśmy „aaaach śpij kochanie” innym razem przestrzegaliśmy, że „nie kochać w taką noc to grzech”, a innym znów razem nasi artyści przekomarzali się: „Ada, to nie wypada!”. Jednak gdy na scenie pojawiła się panna Aleksandra w figlarnej sukni z lusterkami i przekonywała nas, że „seksapil to nasza broń kobieca”, nikt nie wątpił, że to najprawdziwsza prawda. Oczarowana występem publiczność wyklaskała piękne bisy. W radosnych nastrojach z pieśnią na ustach wszyscy rozpoczęliśmy  kolejny rok akademicki.

Joanna Zielińska
Koordynator UTW