Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

MENU
Znajdź wydarzenie wybierz odbiorcę, miejsce oraz rodzaj wydarzenia, które Cię interesuje
Koncert Chórów Polonijnych. Chór Polonia z Dortmundu. Mroków (02-10-2016)


    Zaprosiliśmy Państwa na Koncert Chórów Polonijnych  w ramach koncertów zorganizowanych przez Fundację Ave Patria. Wystąpił Chór Polonia z Dortmundu w Niemczech  pod dyrekcją Barbary Twarowskiej i opieką Małgorzaty Brzósko - w niedzielę 2.10.2016 r. o godz. 12.00 - oprawa mszy  św. i koncert po sumie - w kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Mrokowie.  Organizatorzy: Wójt i Samorząd Gminy Lesznowola, Ksiądz Proboszcz Parafii Mroków i GOK Lesznowola.

 Zdjęcia z koncertu tu 

 

    Relacja z wydarzenia.
    Koncert Polonijnego  Chóru  z Dortmundu w Mrokowie

    W niedzielę 2.10.2016 r. o godz. 12.00   Chór Polonijny z Dortmundu w Niemczech  pod dyrekcją Barbary Twarowskiej i opieką Małgorzaty Brzósko, biorący udział w V Festiwalu Chórów Polonijnych w Polsce, wykonał oprawę mszy  św. i  dał  koncert po sumie - w kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Mrokowie. 

     Organizatorami wydarzenia byli:  Wójt i Samorząd Gminy Lesznowola, Ksiądz Proboszcz Parafii Mroków i  GOK Lesznowola.

   Chór  powstał w 1983 roku dzięki staraniom księdza prałata Wacława Tokarka, ówczesnego proboszcza i animatora Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie oraz miłośników śpiewu . Chór jest zespołem  amatorskim i  jak mówią chórzyści „staramy się śpiewać dobrze, czy to po polsku, niemiecku czy też po łacinie, na chwałę Bożą i ku uciesze słuchaczy, biorąc udział w licznych koncertach i uroczystościach religijnych i świeckich”.     W niedzielę po pięknej oprawie Mszy Św. Chór zaśpiewał szereg pieśni zarówno religijnych jak i świeckich ( biesiadnych i ludowych). Piękne brzmienie i harmonia urzekły słuchaczy. Wykonawcy zebrali gorące owacje. Po koncercie można było porozmawiać z chórzystkami, chórzystami, o ich życiu na obczyźnie, tęsknocie za krajem  i o tym czym był dla nich chór w tych latach, kiedy nie mogli przyjeżdżać do ojczyzny i do bliskich którzy tu zostali.

     Wieczorem w Ożarowie Mazowieckim w Hotelu MCC MAZURKAS o godz. 18.00 na zakończenie  Festiwalu odbył się  Galowy Koncert kończący V Zjazd Chórów Polonijnych z okazji 72. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego pt. "Wieczna chwała Bohaterom - WOLNOŚĆ ŻYWYM". Wieczór uświetniły występy licznych solistów i młodzieży szkolnej.  Na „deser” połączone chóry polonijne i jeden warszawski  ( 14 chórów) wykonały w 500 osobowym składzie przygotowany program.

Alicja Skowrońska-Marczuk
GOK Lesznowola   

Chór Polonia, Dortmund, Niemcy

"Nasz chór został założony w maju 1983 roku dzięki staraniom księdza prałata Wacława Tokarka, ówczesnego proboszcza i animatora Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie oraz miłośników śpiewu liturgicznego. Kilka osób z tamtego zespołu śpiewa po dziś dzień.

Jesteśmy chórem amatorskim i staramy się śpiewać dobrze, czy to po polsku, niemiecku czy też po łacinie, na chwałę Bożą i ku uciesze słuchaczy, biorąc udział w licznych koncertach i uroczystościach religijnych i świeckich.

W naszym repertuarze można znaleźć zarówno pieśni liturgiczne jak i ludowe, czy też biesiadne. U nas śpiewać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej i każdy jest mile widziany, bo każdy głos ma wagę złota.

Aby pogłębić dobrą rodzinną atmosferę i jeszcze lepiej się poznać, staramy się często razem wyjeżdżać. Ostatnio pielgrzymowaliśmy do Lourdes, La Salette, byliśmy na Litwie, w Polsce a w zeszłym roku odbyliśmy pielgrzymkę do Santiago de Compostela i Fatimy.

Mamy wielkie nabożeństwo dla Matki Bożej, stąd ku Jej czci i ku zadowoleniu księdza prałata Ryszarda Mroziuka, proboszcza Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie, naszego duchowego opiekuna i mecenasa, od kilku lat regularnie w maju spotykamy się w Dortmundzie wraz z innymi chórami działającymi przy ośrodkach Polskiej Misji Katolickiej w Nadrenii i Westfalii na koncercie pieśni maryjnych, który zainicjowaliśmy i którego jesteśmy gospodarzami. (...)"

Źródło: tutaj

 

    Fundacja Ave Patria powstała w 2010 roku. Zajmuje się przede wszystkim organizacją koncertów. W ciągu pięciu lat działalności zorganizowała ich ponad 120. Przede wszystkim odbyły się 4 Zjazdy Chórów Polonijnych: I Zjazd Chórów Polonijnych w 2010 roku - widowisko słowno-muzyczne "Wagon Wspomnień" upamiętniający 70. rocznicę deportacji Polaków z Kresów Wschodnich na Syberię. II Zjazd Chórów Polonijnych w 2012 roku - widowisko słowno-muzyczne "Nie dajmy zginąć poległym" poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych III Zjazd Chórów Polonijnych w 2013 roku - koncert "Powstanie Styczniowe - Pamiętamy" w 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego IV Zjazd Chórów Polonijnych w 2014 roku - koncert "Semper Invicta", "Zawsze Niezwyciężona".

    Fundacja Ave Patria włączyła się w obchody 70. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego. W roku bieżącym 2016 zorganizowany został V Zjazd Chórów Polonijnych "Wieczna Chwała Bohaterom", "Wolność Żywym" z okazji 72. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego.

     Przyjedzie 14 chórów z Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Szwecji, Niemiec i Kanady. Każdy z nich ma zaplanowany indywidualny koncert w kościele 2 października - podobny do tego w Mrokowie. Odbędzie się też koncert połączonych chórów w sali NOSiR w nowym Dworze Mazowieckim a w piątek w kościele NMP Matki Miłosierdzia, ul. św. Bonifacego 9, Warszawa (marianie).

     Kulminacyjnym momentem V Zjazdu Chórów Polonijnych będzie Galowy Koncert, który odbędzie się 2 października br. o godzinie 18:00 w sali widowiskowej MCC Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim przy ulicy Poznańskiej 177. Program składa się z montażu poetyckiego w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu i Szkoły Podstawowej w Gibach koło Augustowa., występów znanych artystów scen w Polsce jak Wiesław Bednarek, Aleksander Kamedulski, Natalia Kowalenko, Lidia Kitlińska oraz koncertu połączonych chórów (około 400 osób), które wykonają pieśni patriotyczne, głównie z okresu Powstania Warszawskiego. Wybór Ożarowa Mazowieckiego na Galowy Koncert nie jest przypadkowy gdyż to właśnie w tym mieście w nocy z 2 na 3 października 1944 roku został podpisany w willi Reicherów honorowy akt zakończenia działań wojennych Powstania Warszawskiego.

   O wszystkich wydarzeniach, koncertach, oprawach artystycznych uroczystości można znaleźć informacje na stronie Fundacji www.avepatria.org.pl

Grażyna Lipska-Zaremba