Wernisaż Wystawy Poplenerowej Plastycznej Grupy Piaseczno. Galeria OKNO. Stara Iwiczna (27-10-2018)

27.10.2018 r. godz. 18.00 (sobota) - Wernisaż Wystawy Poplenerowej Grupy Plastycznej Piaseczno. Miejsce: Galeria Wystaw Artystycznych OKNO w siedzibie GOK Lesznowola, w Starej Iwicznej, ul. Nowa 6.

Zapraszamy też na fanpage GOK Lesznowola - w wydarzenie: Wernisaż Wystawy Poplenerowej Grupy Piaseczno w Galerii OKNO - w którym można śledzić bieżące  informacje oraz film z wydarzenia.

Wystawę można zwiedzać do 3 grudnia włącznie w poniedziałki i czwartki w godz. 8.00 - 19.30, w pozostałe dni powszednie w godz. 8.00 - 15.30. Wstęp wolny.

Galeria zdjęć z wernisażu:

Relacja filmowa tutaj

W sobotę 27.10.2018 r. w Galerii Wystaw Artystycznych OKNO w siedzibie GOK Lesznowola, w Starej Iwicznej przy ul. Nowej 6 odbył się  Wernisaż Wystawy Poplenerowej Grupy Plastycznej Piaseczno. Ta prężnie działająca Grupa od ponad 40 lat skupia w swoich szeregach twórców profesjonalnych i amatorów. Działalność artystów jest częścią życia kulturalnego miasta i gminy Piaseczno.

Prace zaprezentowane na wystawie są plonem tegorocznego pleneru Grupy w Podgórzynie. Miejscowość położona jest w obrębie Pogórza Karkonoskiego i Kotliny Jeleniogórskiej w tzw. Dolinie Pałaców i Ogrodów. Walory turystyczne, przyrodnicze i architektoniczne tej krainy dostarczyły plastykom wielu inspiracji do malowania.

Na wystawie zaprezentowali swoje prace: Małgorzata Chojnacka, Wiesława Czarnecka-Koźlik, Agnieszka Górska, Barbara Kamińska, Zofia Kujawa, Anna Lignar, Kinga Łon, Joanna Mianowska, Leokadia Nastały, Hanna Oknińska-Wiśniewska, Wiesława Płaskocińska-Nastały, Joanna Szewczyk, Ewa Witkowska, Jadwiga Wolska, Sylwia Zabor-Żakowska, Filip Zabor-Żakowski.

Wystawa zachwyca swoją różnorodnością, zarówno w podejściu artystów do realizowanego tematu, jak i użytej techniki plastycznej.

Na wernisaż przybyli uczestnicy pleneru, a wśród nich artyści, którzy stanowili trzon założycielski Grupy Piaseczno – wieloletnia Prezes Grupy  Leokadia Nastały oraz Hanna Oknińska-Wiśniewska. Aktualna Pani Prezes- Wiesława Czarnecka-Koźlik w swoim przemówieniu nawiązała do wspaniałej historii Grupy oraz opowiedziała o tegorocznym plenerze w Podgórzynie. Na koniec podziękowała przybyłej na uroczystość Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli Jolancie Walentynie Sobolewskiej za zorganizowanie w Galerii Wystaw Artystycznych OKNO wystawy poplenerowej.

Dyrektor Jolanta Walentyna Sobolewska wraz z opiekunem wystawy Janem Drewiczem wręczyli  uczestnikom wystawy pamiątkowe certyfikaty i kwiaty. Pani Dyrektor pogratulowała artystom pięknych prac oraz zaproponowała Grupie Piaseczno rozwijanie współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lesznowoli.

Wystawa będzie trwała przez miesiąc od daty wernisażu. Zapraszamy.

Jan Drewicz,
opiekun wystawy

Folder wystawy (do pobrania w pliku pdf.)

Grupa Plastyczna Piaseczno

Wspólna  idea działalności grup twórczych zapoczątkowana została przez plastyków skupionych w Zalesiu  Dolnym już w latach 50- tych. Pierwsza wystawa miała miejsce w 1954. Wystawy Grupy Piaseczno miały zasięg powiatowy.
   W połowie lat 70-tych wyłoniła się samodzielna Grupa Piaseczno, której indywidualna aktywność datuje się od 1975 roku. Pierwsza większa wystawa odbyła się w 1976 roku. Od tego momentu Grupa Plastyczna Piaseczno na stałe wpisała się w życie społeczności Piaseczna.
   W 2005 roku ukazał się album z okazji 30-lecia działalności, w 2008 roku Urząd Miasta i Gminy Piaseczno wspólnie z Ośrodkiem Kultury wydał album PLASTYCY GRUPY PIASECZNO, a  w2015 Album i płyta z okazji 40-lecia działalności twórczej.
   Artyści wspólnie działają, organizują spotkania, wystawy i plenery plastyczne w całej Polsce oraz za granicą np. : Francja , Holandia, Kanada, USA, Słowacja i inne.
   Grupa Plastyczna Piaseczno skupia zarówno artystów profesjonalnych jak i amatorów - ludzi z pasją. Prace artystów są tworzone różnorodnymi technikami. Zróżnicowane są stylistycznie w  zależności od indywidualnych preferencji malarskich autorów.

O wystawie poplenerowej:

Tym razem Grupa Plastyczna Piaseczno zawędrowała na plener malarski do Podgórzyna. To urocza miejscowość w  pobliżu Jeleniej Góry w paśmie gór Karkonoskich. Znaleźliśmy się w Dolinie Pałaców i Ogrodów, które po Polskiej stronie prowadzą aż do Bolesławca. Najbliższą atrakcją „ na wyciągnięcie ręki” ( a raczej przyjemny spacer) był Wodospad Podgórnej i Kaskady Myi, niezliczone strumyki i małe wodospady w Przesiece. W okolicy potoczki, stawy, jeziorka i lasy.
   Mogliśmy odczuć Japońskie klimaty w pobliskim ogrodzie Suriwa z precyzyjnie uformowaną roślinnością, cichym wodospadem żeńskim oraz głośnym, z  hukiem spadającym męskim. Egzotyczne rośliny, architektura symbolicznych ogrodów z kamyków, ścieżek, no i małe muzeum japońskie.
   Atrakcji było tak wiele że nie sposób wszystkie wymienić. Może symbolicznie tylko kilka: kapliczki i cudowne źródełka ( Sosnówka), świątynia Wang, Park Miniatur w Kowarach, sztolnie , jeziora, ruiny zamków i pałace, Jelenia Góra, Karpacz, Muzeum lalek, zespół basenów i SPA w Cieplicach, ceramika z Bolesławca a nawet zabytkowy tramwaj pod Skałką w Podgórzynie. To wszystko było silnym impulsem do malowania, pogoda wspaniała i „dzień za krótki ”na tak wiele wrażeń.