Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

MENU
Znajdź wydarzenie wybierz odbiorcę, miejsce oraz rodzaj wydarzenia, które Cię interesuje
Żelaznymi łzami - spektakl patriotyczny online (11-11-2020)


Zapraszamy na premierę spektaklu patriotycznego pt. "Żelaznymi łzami", który będzie można obejrzeć online na fanpage oraz na YouTube  GOK Lesznowola dn. 11.11.2020 r. o godz. 18.00.
 
Na premierę zapraszają Organizatorzy: Wójt i Samorząd Gminy Lesznowola, GOK Lesznowola, Fundacja Scena Przyfabryczna.
 
 
 
"Żelaznymi łzami"
 
Scenariusz i reżyseria: Joanna Godlewska
Występują: Andrzej Dębkowski, Janusz Godlewski, Anna Grochowska-Habz, Ewa Dębkowska, Anita Kochanowska-Cydzik, Julia Pawlińska
Śpiew: Barbara Ostrowska
Aranżacja muzyczna: Piotr Piskorz
 
 
Spektakl "Żelaznymi łzami" napisany został w celu upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Magdalence podczas II wojny światowej.
 
W nocy 28 maja 1942 roku, oprawcy tajnej niemieckiej policji - gestapo rozstrzelali w lesie w Magdalence dwustu dwudziestu czterech więźniów Pawiaka.
 
Dwa dni wcześniej, 26 maja 1942 r., dwaj oficerowie Sicherheitsdienst dokonali oględzin terenu w pobliżu Magdalenki. Polską służbę leśną poinformowano, że teren będzie niedostępny ze względu na przewidziane ćwiczenia wojskowe i zakazano ludności wstępu do lasu.
 
Następnego dnia pod pozorem manewrów wykopano trzy podłużne doły. Formowanie transportu na egzekucję rozpoczęło się późnym wieczorem 27 maja i przebiegało w wielkim pośpiechu.
 
Więźniów zabierano z cel niespodziewanie, przy wrzaskach, biciu i kopaniu ze strony wachmajstrów i gestapowców. Stracono 202 mężczyzn i 22 kobiety.